Jízda s obytným vozem
Na ovládání vozu 😎 si rychle zvyknete, přeci jen je ale potřeba počítat s větší délkou, výškou i šířkou, a to především na zapadlejších místech. Problémem tak mohou být třeba nízké železniční mosty nebo přerostlé větve stromů, které mohou vůz poškodit. Potřeba je také počítat s nižší rychlostí a horším řízením za špatných povětrnostních podmínek. Doporučujeme jezdit tzv. defenzivní jízdou. Rychlost kolem 110 km/h na dálnici je ideální. Auto sice může jet 130 km/h, ale bezpečnost a komfort jízdy výrazně klesá, spotřeba paliva však zásadně stoupá. Říká se, že cesta karavanem je vlastně cíl, užívejte si cestu. Jezděte na pohodu, nikam nespěchejte❗, velmi se to nevyplácí. Není přeci kam spěchat, vždyť všechno máte sebou (postel, WC, kuchyň, stůl, jídlo, pití, přátele, televizi, hudbu, teploučko, chládeček ....). Kam tedy spěchat ....😉. V klidu zastavte, odpočiňte si a užívejte volna, všechno je po ruce, dokonce i příroda 🌳🌳🌳.
Pozor na vítr. Karavan má velké plochy a při předjíždění kamionů se může nepříjemě zavlnit, to stejné pokud vyjedete z nějakého jiného zákrytu (např. hlukové zábrany). Také např. na rovinkách za Vídní často fouká 💨a není to nic příjemného.
Dávejte si pozor na váhu "obytky". Policie po celé Evropě vás může zastavit, zvážit a pokud překročíte hmotnost 3,5 tuny, můžete dostat pokutu. Především v Rakousku a Švýcarsku jsou dosti nekompromisní.
Couvání s karavanem. Ve většině aut je kamera, ale pokud nemáte letitou zkušenost s velkými auty, je vždy lepší, když spolucestující vyleze, z venku naviguje a ukazuje vzdálenost od překážek. Často právě vidí to, co vy nemůžete ani tušit. Kámen či tyč v trávě, atd.
Kde parkovat ?
Nevíte, kam se s obytným vozem 🚍 či karavanem vydat? Pro mnohé je už cesta cíl a poznávání krásných míst 🌎 nechá cestovatel náhodě, někdo si potřebuje trasu pečlivě naplánovat. Důležité je určit si alespoň “základny”, tedy kempy anebo stellplatzy, což jsou speciální parkoviště pro obytné vozy. Levnější variantou je tzv. stopover, který najdete u kempu a lze zde zůstat na 1-3 dny. Většinou zde najdete standardní zázemí pro údržbu vozu. Na internetu dnes najdete spoustu přehledných webů, blogů a rad, kde lze parkovat s obytným vozem. Například krásná místa 🌄 na parkování v přírodě jsou na webu bezkempu.cz. K cestování si můžete i stáhnout aplikace, jako např. Park4night a StayFree. Pokud jedete do zahraničí, zjistěte si předem, zda je možné nocovat i mimo kempy. Ne ve všech zemích je to možné.
Spoustu tipů a rad najdete samozřejmě na celém internetu, např. na all4camper.com nebo silverontheroad.com.
Pro parkování si vyberte rovné místo, drobné nerovnosti můžete vyřešit klíny, které dostanete ve výbavě. Určitě ale počítejte s tím, že auto je těžké a pokud zaprší🌧, může být problém vyjet❗ Když necháváte vůz samotný, vše pečlivě uzamkněte a uschovejte, stáhněte markýzy atd. Pokud nechcete parkovat na vyznačených místech, můžete zkusit parkování na benzínkách či odstavných plochách pro kamiony. Nebo se zkuste domluvit v nějaké odlehlé vesničce s místními. Vždy ale mějte na paměti, abyste s vozem nepřekáželi.
Všude kam přijedete, se chovejte ohleduplně a hlavně po sobě nenechávejte odpadky a špatný dojem. Můžete se tam pak Vy a my všichni „kempaři“ vrátit.
....... čtěte ETICKÝ KODEX KEMPAŘE .......
Další podrobnější informace v "Provozním řádu vozidla" a "VOP". Ten vás provede vším, co byste měli (před předáním vozu) (u)dělat a jak následně s vozem zacházet.
Přejeme krásné zážitky a skvělý pobyt 🌞 v obytném voze.