(návod na používání)
1) ÚVODNÍ INFORMACE
ÚDAJE O VOZIDLE:
Typ vozidla:
Identifikační číslo vozidla (VIN):
Registrační značka vozidla:
Počet míst jízda / spaní
Palivo DIESEL + AD blue
Vnější rozměry vozidla (mm) (najdete za sluneční clonou řidiče)
Délka …………. (vč. nosiče kol)
Šířka …………. (vč. zrcátek)
Výška …………. (vč. antény)
Provozní hmotnost …………. kg
Nejvyšší povolená hmotnost 3500 kg
2) PŘEDÁNÍ A PŘEVZETÍ VOZIDLA
Před převzetím pronajatého vozidla:
Seznamte se (dopředu, v klidu, bez časové tísně, např. z pohodlí domova před převzetím vozidla) s „Nájemní smlouvou“ a „Všeobecnými obchodními podmínkami“ (dále jen „VOP“) pronajímatele. Dále s technickými parametry, provozováním, obsluhou a užíváním vozidla a jeho příslušenstvím, s veškerými návody v listinné podobě i těmi uvedeními na WEB stránkách pronajímatele www.dobrykaravan.cz a s veškerými video návody zveřejněnými na našem YOUTUBE kanále www.youtube.com/@dobrykaravan.
Při předání vozidla budete muset tohle vše stvrdit svým prohlášením a podpisem a navíc se tak ulehčí a zrychlí celý proces předání vozidla.
Seznamte s podmínkami nájmu vozidla všechny osoby, které budou spolu s vámi vozidlo užívat.
Nájemce by měl umět odhadnout své řidičské schopnosti a praxi v řízení soupravy s obytným přívěsem nebo řízení obytného vozu. Na cestu se samozřejmě může vydat úplný laik, avšak za předpokladu, že bude maximálně pozorný, obezřetný a bude mu aktivně pomáhat zbytek posádky.
Při předání vozidla:
Doporučujeme, aby se převzetí a zaškolení vozu zúčastnili alespoň dva členové budoucí posádky. O převzetí vozidla je sepsán „Předávací protokol“, kde je zaznamenán stav vozidla, výbava a případné poškození (fotodokumentace). Tento protokol je písemným záznamem, z kterého se vychází při vrácení obytného vozidla. I na Vás tedy záleží, aby tento doklad byl úplný a přesný a ve Vašem zájmu si jej tedy pečlivě prostudujte a zkontrolujte, případně nechte doplnit a potvrdit. Při převzetí vozidla si zkontrolujte úplnost výbavy a přesně si projděte veškerá poškození a jejich zápis v kontrolním listu. Pokud se na vozidle objeví další šrámy, odřeniny či jiná poškození neuvedená v předávacím protokolu, budeme je chtít uhradit po Vás, pokud nebudou hrazena pojistným plněním. V takovém případě se podílíte na škodě spoluúčastí, která činí 10% z pojistné události, minimálně však 10.000 Kč. Jinými slovy: každé poškození vozidla během pronájmu do výše 10 tis. Kč hradí nájemce. Nejčastější slova “to už bylo a nevím, jak se to stalo” tady bohužel neobstojí.
Vůz je nájemci předáván čistý a s plnou nádrží pohonných hmot, včetně lahve propanu, chemických prostředků do WC a toaletního papíru. Dále se 100 % obsahem nádrže na vodu.
Vaše soukromé vozidlo si můžete bezplatně zaparkovat na našem soukromém parkovišti.
Vše viz. čl. 4 „VOP“ www.dobrykaravan.cz/všeobecné obchodní podmínky.
3) POUŽÍVÁNÍ VOZIDLA
Seznamte se s veškerými návody uvedeními na stránkách pronajímatele www.dobrykaravan.cz a s veškerými video návody zveřejněnými na stránkách www.youtube.com/@dobrykaravan.
Většinu návodů taktéž naleznete v autě v listinné podobě (pod zdvojenou podlahou v šatní skříni) a na USB „flešce“, která je zasunuta v TV vč. video návodů. Můžete si je tak znovu v klidu pustit, popř. je máte „online“ k dispozici, pokud si nebudete s něčím vědět rady.
Pokud vám cokoli nejde nebo si nevíte rady, volejte raději pronajímatele. Nebojte se, že ho budete „otravovat“. Je mu milejší vám poradit, než pak spravovat poškozenou věc.
Co si přibalit s sebou?
Viz. naše stránky www.dobrykaravan.cz/časté dotazy.
Stáhněte si aplikaci LIONTRON MULTI – aplikace pro přesné sledování stavu (kapacity) baterie nástavby, na kterou jede obytná část, pokud není auto připojeno na 230V
Auto má vlastní navigaci (která zohledňuje velikost vozidla), ale je možné se také drátově či bezdrátově připojit k Android Auto či Apple Car.
Obecně:
Prosíme o šetrné zacházení s nábytkem a výbavou. Užívejte vozidlo tak, jako by bylo vaše v souladu s návodem výrobce k obsluze a údržbě, obvyklým způsobem s přihlédnutím k jeho povaze, řádně a hospodárně, s důrazem na péči o vozidlo tak, aby na něm nevznikla škoda. Předcházejte a chraňte ho před zneužitím, poškozením, zničením nebo odcizením. Provádějte každodenní běžnou kontrolu a údržbu vozidla tak, aby bylo v dobrém technickém a funkčním stavu
Před každou jízdou zběžně zkontrolujte technický stav vozu (např. pohledem jestli není ušlá pneumatika, svítí světla, atd.) a jestli v době vaší nepřítomnosti nevzniklo nějaké poškození.
Nezasahujte do vozidla a neprovádějte na něm jakékoli úpravy, či opravy
Vozidlo je třeba udržovat v čistotě, jak uvnitř tak vně. Ve vozidle a nástavbě je zákaz kouření a domácích mazlíčků.
Pokud přepravujete náklad, je třeba ho řádně zabezpečit a řádně upevnit.
Do skříněk nedávejte těžké věci. Nepoužívejte ve vozidle sklo. Nádobí zabalte do utěrek, ať nebouchá při jízdě o stěny a o sebe.
Když topíte, musí být průduchy topení po vozidle otevřené. Topení (Truma) by se mohla přehřát.
Všechno v autě je velmi křehké, náchylné k rozbití a opravy bývají velmi finančně náročné. Berte toto prosím na vědomí a taky to, že to budete muset uhradit. Berte na vědomí, že pojištění se nevztahuje na vnitřní vybavení, vč. pevně zabudovaného (skříňky, lednice, topení, WC, atd.)
Zvažte připojištění po dobu pronájmu (cestovní a úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti, apod. ) a přečtěte si pozorně naše podmínky pojištění.
Vozidlo smí být řízeno pouze osobami uvedenými v “Předávacím protokolu“.
Před jízdou:
- Ujistěte se, že máte veškeré věci řádně uloženy a zajištěny (i v lednici) pro bezpečnou jízdu!
- Veškeré dveře, skříňky a šuplíky zavřít a zajistit / zaaretovat!
- Všechna okna (boční i střešní) musí být zavřená a zajištěna!
- Přesvědčte se, zda máte řádně staženou a zajištěnou markýzu!
- Vypnout přívod plynu!
- Řádně zajistit stahovacími lany kempingový nábytek a všechny věci v garáži a v dalších úložných prostorech!
Pokud Vám nejde něco otevřít či zapnout, neváhejte zavolat pronajímateli. Rozhodně nic nedělejte silou. Ve vozidle jsou návody k použití, stačí nahlédnout. Doporučujeme dobře zvážit jaké množství vody chcete mít v nádrži během jízdy. Velké množství vody zatěžuje vozidlo a hůře se ovládá. Pokud jede plný počet osob a máte hodně zavazadel, může se stát, že nesplníte limit 3 500 Kg.
Předem si trasu dobře naplánujte a místa zadejte do navigace, abyste nebyli nepříjemně překvapeni situací, která Vám znemožní další plynulou jízdu. Nosnost některých mostů či výška podjezdů, nemusí autu stačit.
Pokud je to možné, vybírejte si delší stání (přes noc) v místech, kde je možnost připojení na elektřinu 230V.
Není vhodné podcenit přípravu řidiče či posádky (a to jak psychickou, tak fyzickou). Vždy usedejte za volant odpočatí a na cestu se vydávejte, nejlépe ráno - tak, abyste co největší část úseku projeli za světla.
Během jízdy:
Myslete na to, že neřídíte svůj vůz, ale obytné auto, které je vyšší a širší. Pozor na okraj vozovky a možné překážky na silnici (konstrukce mostů, stožáry osvětlení atd.). Zvláště (v kempech) si dejte pozor na římsy budov, vývěsní štíty, balkony, okapy, pergoly, altány, na větve stromů a keřů, různé překážky a kameny, třeba schované ve vysoké trávě. Při parkování dávejte pozor a nespoléhejte na couvací kameru. Také když odjíždíte od stání z parkoviště nebo od stojanu na benzince, apod., uvědomte si, že zadní část vybočuje opačným směrem, než zatáčíte vepředu, můžete tak auto vzadu na boku poškodit. Raději vždy požádejte spolujezdce, aby vám ukázal !! Případné škrábance a poškození jdou na váš vrub.
Délka vozidla může přesahovat až 2 metry za zadní nápravu, tudíž zadní část auta při zatáčení vybočuje. Proto je třeba si důsledně najíždět do zatáček a udržovat bezpečný odstup od všech překážek.
Obytné auto má automatickou 9 stupňovou převodovku, která si poradí s každou jízdní situací. Nedoporučujeme volit manuální řazení. Pokud byste přeci jen použili, využívejte rychlostní stupně tak, abyste motor nepřetáčeli či nepodtáčeli. Šetříte tím nejen obytný vůz, ale vaši peněženku. Ovládání automatu má svá specifika. Nastudujte dle videa na našem kanále YOUTUBE/Jízda s automatem. Vyhnete se tak poškození převodovky. POZOR v horkých letních dnech při extrémní zátěži a častém řazení (např. ve městě, do kopců) se může převodovka přehřát a „skočit“ do nouzového režimu. V tom případě je nutno ihned zastavit a počkat až zchládne. Zvažte prosím, jestli je nutné tyto extrémní podmínky podstupovat (např. časté rozjíždění do kopce v horku, atd.). Vyhnete se tak možným nepříjemným situacím a naše auto značnému opotřebení převodovky.
Stále mějte na mysli, že řídíte těžké a velké auto s hmotností 3,5 tuny! Automat sám velmi dobře umí brzdit motorem. Pokud jedete z kopce a správně brzdíte hydraulickou brzdou, automat sám přidá brždění motorem. To je základní pravidlo při řízení takto těžkého auta. Turbo nechat před vypnutím motoru zchladnout „šetrnou“ jízdou.
Jezděte nižší rychlostí, než jste zvyklí ve Vašem osobním vozidle (cca 80 km/hod). Dávejte pozor zejména na kruhových křižovatkách, v zatáčkách, na příjezdových cestách do kempů apod. Doporučujeme jezdit cca o 20-30 km/h nižší rychlostí.
Doporučujeme na dálnicích cestovní rychlost okolo 110 km/hod. Dávejte pozor na boční vítr při předjíždění autobusů a kamionů.
Bezpodmínečně dodržujte bezpečnou vzdálenost, kinetická energie 3,5t vozu není srovnatelná s osobním vozem - auto prostě nezastaví na stejnou vzdálenost, na jakou jste zvyklí.
Při jízdě musí být všichni cestující připoutáni, všechna okna zavřena, všechny zásuvky a dveře uzavřeny! Volný pohyb osob uvnitř vozu je nejen zakázán, ale v případě nehody i velmi nebezpečný !
Přejíždějte opatrně všechny nerovnosti a díry na vozovce.
Nezajíždějte tam, kde můžete zapadnout. Nejdřív místo prozkoumejte. Auto je těžké a i když se to na první pohled nezdá, často se stává, že i z rovných (nezpevněných / zatravněných) ploch pak nemůžete vyjet. Pokud je podloží měkké a mokré, tak nevyjedete na 100%.
Vůz je určen na spaní i jízdu. Každé sedadlo určené pro jízdu je vybaveno bezpečnostním
pásem, tedy při jízdě všichni cestující sedí připoutáni na sedadlech. Je zakázáno chodit za jízdy po voze, nebo odpočívat na posteli.
Odpočívejte pravidelně bez ohledu na typ a kvalitu silnice či počasí, je nezbytné pravidelně zastavovat nejlépe každé dvě hodiny.
Nezastavujte tam, kde můžete překážet. Dbejte na únikové cesty pro sebe a ostatní.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat při najíždění a vyjíždění z trajektů.
Při (karavanovém) stání:
Pokud je to možné, tak se co nejdříve připojte na elektřinu a doplňte vodu, popř. vypusťte šedou vodu a vylejte WC. V případě, že budete potřebovat plyn, tak uvolněte přívod plynu.
Je zakázáno nabíjet nástavbovou baterii tím, že nastartujete a necháte běžet motor na prázdno na místě. Můžete ho zničit (vč. součástí - katalyzátor, EGR ventil, apod). Navíc obtěžujete okolí hlukem a výfukovými plyny.
V kempu doporučujeme prostudovat nejprve provozní řád, abyste věděli co můžete během pobytu. Zdravte sousedy a k místním se chovejte přátelsky.
Pro případné rozdělání ohně používejte ohniště, které nezanechává stopy.
V nástavbě se pohybujte bez obuvi nebo v přezůvkách.
Při opuštění obytného vozu schovejte do garáže kempingový nábytek a všechno co by se dalo ukrást!
Před opuštěním obytného auta nezapomeňte zavřít všechna okna a dvířka (boční i střešní), vše vypnout vč. světel, vodovodního čerpadla, zasunout markýzu (může kdykoli začít pršet nebo se zvednout vítr a markýzu urvat), vypnout TV a klimatizaci.
Vozidlo má centrální zamykání, tzn. všechna dveře se uzamknou automaticky (pozor musejí být ale správně dovřená – např. boční šoupací dveře jsou často dovřená „na půl“). Pokud je něco nedovřené, auto o tom dá vědět výstražným zvukovým signálem. Auto je též třeba vždy „zamknout“ / zablokovat i druhým klíčem (zabezpečení), kterým se aktivuje ALARM.
Ve vozidle nikdy nenechávejte na viditelném místě žádné cennosti jako například peníze, doklady, počítače, kamery, fotoaparáty atd. Vždy se snažte parkovat a nechávat vozidlo bez dozoru na veřejných místech s vysokou frekvencí kolemjdoucích nebo projíždějících vozidel.
Obytná auta jsou často terčem zlodějů a je proto lepší zaparkovat na placeném a hlídaném parkovišti či kempu a tím předejít zbytečným komplikacím. Auto také nenechávejte bez dozoru na odlehlém a opuštěných místech.
Bohužel na městských či plážových parkovištích působí obrovské množství zlodějů, kteří vás po zaparkování sledují a do auta se dostanou hrubou silou - vylomením zámku nebo okna. Na pláži parkujte pokud možno vždy tak, abyste na vozidlo viděli. Choďte ho pravidelně kontrolovat. Pozor také na parkoviště u nákupních center. Obvykle stačí pár minut a obytná auta jsou opět v zájmu zlodějů, kteří vám znepříjemní dovolenou. Doporučujeme, aby alespoň jeden z posádky zůstal při nákupech ve vozidle.
V žádném případě se nerozjíždějte s vysunutou markýzou, ani jen kousek na přejezd v kempu na jiné parkovací místo. Stejně to platí pro satelit a venkovní schůdky. Byť se satelit spustí při běžícím motoru automaticky a zvukový signál nezasunutých schůdků vám dá výstrahu, jistě se ještě ujistěte zrakovou kontrolou, že satelit i schůdky jsou zasunuty. To platí i pro kabel napájení 230V. Odpojte vždy auto od elektřiny. Můžete tak vyrvat z vozidla celou zásuvku.
Máte-li přenocování povoleno od majitele pozemku, dělejte jenom to, co vám výslovně povolil. Chovejte se tak, aby později nelitoval. To se týká například rozdělávání ohně, hluku a podobně.
Šedou vodu vypouštějte ihned, jak se blíží naplněnost. Nikdy ji nevypouštějte pod sebe. Použijte servisního místa.
Do dřezu, popř. umyvadla nesplachujte zbytky (jídla) či "mastnotu". Odpadní "trubičky" se mohou snadno ucpat.
Nezanechávejte po sobě odpadky, vše co přivezete si také odvezte. (Jednoduché a asi nejdůležitější pravidlo). Odpadky nedávejte v pytlích ven z karavanu. Nevypadá to dobře a v noci můžou přilákat zvířata.
WC vylévejte pouze do výlevky k tomu určené - v kempu, stellplatzu nebo na servisním místě, určitě ne „do přírody“.
V zimě udržujete teplotu ve vozidle min. 10°C, tak aby nezamrzla voda. Nízká teplota také nesvědčí LiFePo (nástavbové) baterii.
Před delším stáním si natankujte plnou nádrž nafty. Topení a ohřev TUV jede na naftu, tak abyste nemuseli za chvíli balit a jet hned na benzinku.
Vše viz. čl. 5 „VOP“ www.dobrykaravan.cz/všeobecné obchodní podmínky.
4) NEHODY A PORUCHY
Číslo pojistné smlouvy: 6179203725
Telefonní čísla v případě havárie či poruchy:
Pronajímatel +420 774 425 131, +420 774 299 706
Nonstop linka: 1220
Linka pomoci řidičům: (nonstop - jen Česká republika) 1224
Asistence ze zahraničí: +420 222 803 442
V případě poruchy motorové části kontaktujte FIAT :
Fiat CIAO Fiat: (nonstop) 800 200 233 , 800 100 273
hovory ze zahraniční: + 420 221 586 612
FIAT camper assistance: (nonstop) 00800 3428 1111, +39 02 4441 2160
Při každé nehodě, neoprávněném vniknutí, poškození apod :
- Je nájemce povinen ihned ohlásit jakoukoliv škodu na voze telefonicky přímo pronajímateli na telefonním číslo +420 774 425 131, +420 774 299 706.
- Kontaktovat neprodleně asistenční službu příslušné pojišťovny.
- Je nájemce povinen přivolat policii a požadovat potvrzení se zápisem o události, vypsat Záznam o nehodě.
- Je vždy nutné získat identifikační údaje dalších poškozených či účastníků nehody.
- Vždy pořídit fotodokumentaci.
- Veškeré opravy a nákup náhradních dílů je možno realizovat jen se souhlasem pronajímatele, nezapomenout si vždy nechat vystavit účet, který bude po navrácení pronajímatelem proplacen.
Vše viz. čl. 6 „VOP“ www.dobrykaravan.cz/všeobecné obchodní podmínky.
5) VRÁCENÍ VOZU
Vůz vrátí nájemce pronajímateli zpět uklizený, čistý, s vyprázdněnou odpadní nádobou (WC a šedá voda) a s plnou nádrží pohonných hmot a ad blue. Nájemce při vrácení vozu není povinen doplnit spotřebovanou vodu ani chybějící chemické prostředky do WC či toaletní papír. Stav vozu při jeho vrácení pronajímateli je zachycen v předávacím protokolu, který je pronajímatelem podepsán v den vrácení vozu. Součástí předávacího protokolu je rovněž seznam vybavení vozidla, fotodokumentace stavu při vrácení vozu a zachycení stavu tachometru.
Vše viz. čl. 7 „VOP“ www.dobrykaravan.cz/všeobecné obchodní podmínky.
Přejeme krásné zážitky a skvělý pobyt 🌞 v obytném voze.